Sprawy ważnie i poważne

img20200202_10141942b

Można nie interesować się polityką albo starać się zachować w stosunku do niej zdrowy dystans. Tego starałem się zwykle na tej stronie przestrzegać. Są jednak sprawy, od których nie da się uciec. Ba, nawet nie powinno. W tym przypadku to polityka zainteresowała się nami.

To, co jeszcze tydzień temu wydawało się niemożliwe i nieprawdopodobne, dziś jest faktem. Ukraina została brutalnie zaatakowana przez Rosję w imię imperialnych bredni jej szalonego dyktatora. To już nie jest konflikt, który rozgrywa się gdzieś daleko. Wojna dzieje się tu i teraz i każdy z nas odczuje jej skutki. Przede wszystkim jednak dotyka ona bezpośrednio naszych sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Chyba nawet nie potrafię sobie wyobrazić, co Oni teraz przeżywają.

Ale wojna Putina to także zamach na wyznawane przez nas wartości demokratyczne, na nasze prawo do samostanowienia. Może dokonujemy czasem kiepskich wyborów – ale to nasze własne wybory. Może i demokracja to nie jest najlepszy z ustrojów – ale nic lepszego do tej pory jednak nie wymyślono. Zawsze będę przeciwny wszelkiej dyktaturze oraz przemocy.

To również finalna próba siłowej rekonstrukcji Związku Radzieckiego, na dodatek dokonywana najgorszymi metodami, jakie znaliśmy dotąd z mrocznych kart historii XX wieku. Barbarzyństwo, którego nie spodziewalibyśmy się w XXI wieku. Niestety, to wszystko rozgrywa się właśnie na naszych oczach.

W tym momencie wszystkie inne rzeczy muszą zejść na dalszy plan. Każdy może pomóc na swój sposób. Do czego i Was gorąco zachęcam. Poniżej lista podmiotów, które organizują pomoc:

UNICEFhttps://www.unicef.org/ukraine/en

Polski Czerwony Krzyż: https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Fundacja Pomogam.pl: https://pomagam.pl/solidarnizukraina

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: https://pcpm.org.pl/ukraina

Polska Akcja Humanitarna: www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina

Polska Misja Medyczna: https://pmm.org.pl/ukraina-pilna-pomoc-medyczna

Fundacja Otwarty Dialog: https://zrzutka.pl/ba64zt

Fundacja HumanDochttps://zrzutka.pl/6phj34

Portal Siepomaga.pl: https://www.siepomaga.pl/ukraina

Fundacja Avalon: Vostok SOS

Jeśli chodzi o pomoc za granicą, najlepiej skontaktować się urzędem gminy. W Niemczech pomoc uchodźcom jest zinstytucjonalizowana i tam zapewne skierują Was do osoby zajmującej się zawodowo tym zagadnieniem. Moja gmina na przykład poszukiwała tłumacza.

Pamiętajcie – każda pomoc się liczy.

IMG_0968