13 Buntowników, czyli co nie wydarzyło się w Hollister

img20210209_13101960

Wiele lat temu natrafiłem na ciekawy artykuł o klubach motocyklowych, które były  inspiracją dla twórców kultowego filmu „Dziki” (The Wild One). Informacje w nim zawarte są o tyle cenne, że pochodziły z pierwszej ręki, w tym przypadku od jednego z członków „The 13 Rebels MC”.

Jakiś czas temu przypomniałem sobie o nim, podczas niezobowiązującej pogawędki na temat klubów motocyklowych. Okazało się, że po 12 latach odnalezienie go w odmętach Internetu jest bardzo trudne. Naszukałem się go strasznie i okrutnie. Aby zapobiec temu w przyszłości, postanowiłem zachować go u siebie w postaci dość luźnego tłumaczenia oraz linku prowadzącego do oryginalnego tekstu ze zdjęciami.

***

Kultowy film motocyklowy „Dziki” (The Wild One) z 1953 roku z udziałem Marlona Brando i Lee Marvina był luźno oparty na historii dwóch prawdziwych kalifornijskich klubów motocyklowych z tamtych czasów oraz ich rzekomym starciu w małym miasteczku Hollister w Kalifornii. Marlon Brando wcielił się w lidera „13 Buntowników” („The 13 Rebels MC”) Shella Thueta, podczas gdy Lee Marvin odegrał rolę „Chino”, wzorowanego na „Wino Willim” Forknerze, który był członkiem „Wojowników Gorzały” („The Boozefighters MC”). Zasadniczo kluby te nie rywalizowały ze sobą, chociaż „Wino Wille” był niegdyś członkiem „The 13 Rebels MC”, który poproszony został o opuszczenie klubu z powodu swego awanturniczego zachowania a wydarzenia w Hollister nigdy nie miały miejsca – a przynajmniej nie na taką skalę, jak przedstawiono to w magazynie „LIFE” czy w filmie „Dziki”.

Tak, niektórzy goście pili i trochę się pościgali – zdarza się. Co się natomiast rzeczywiście wówczas wydarzyło to narodziła się kontrkultura, której symbolem stały się podwinięte jeansy Levis 501, skórzane buty oraz kurtki Hello Schott Perfecto, demonizowane przez „normalne społeczeństwo”.

Historia „The 13 Rebels MC” (13 RMC) rozpoczyna się w 1937 roku, kiedy to Ernest „Tex” Bryant wraz z dwunastoma utytułowanymi kalifornijskimi motocyklistami postanawia założyć klub motocyklowy, stając się jego członami – założycielami. „The 13 Rebels MC” było i jest klubem uznawanym przez American Motorcycle Association (AMA). Chociaż nie jest najstarszym klubem w USA ( jest nim Yonkers MC z Yonkers w stanie Nowy Jork, założony w 1903 roku), to „13 RMC” ma bogatą tradycję wyścigową oraz barwną historię, która ukształtowała amerykański folklor motocyklowy.

img20210209_13110521

Do legendarnych członków „The 13 Rebel MC” należy Shell Thuet, który przez lata ścigał się oraz zbudował wiele amatorskich oraz sygnowanych przez wytwórnie motocykli wyścigowych; John i Ernie Roccio ścigali się w USA oraz Europie, występując jako U.S. Motorcycle Racing Team w latach pięćdziesiątych; William „Wino Wille” Forkner, który opuścił „The 13 Rebels MC” w 1946 roku i założył Boozefighters MC oraz Elmo Looper, znany z ratowania motocykli Crocker przed zagładą, kupując pozostałe części od AL. Crockera. Wiele z nich posłużyło później do odrestaurowania motocykli, których bez tego nie udałoby się uratować.

img20210209_13115719

Klub „The 13 Rebels MC” istnieje do dziś, posiadając swoje chaptery w różnych stanach. Jest nadal uznawany przez AMA, która nadała mu „status historyczny”, potwierdzający jego ponad pięćdziesięcioletnią historię. „The 13 Rebels MC” istnieje po to, by podtrzymywać ducha oraz tradycje oryginalnych klubów motocyklowych.

„Jesteśmy klubem motocyklowym zorientowanym na rodzinę, który łączy braterstwo, koleżeństwo oraz zamiłowanie do sportu motocyklowego”.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s