O książce „Jak zbudować motocykl?”

img20200704_19452816

Poważna literatura techniczna która została znaleziona w dziale z książkami dla dzieci. Sprzeczność? Jak się okazuje, wcale niekoniecznie. Martin Sodomka udowadnia, że pogodzenie tych spraw jest jak najbardziej możliwe i nawet książka dla dzieci może zaciekawić także dorosłych.

Dobra historia to połowa sukcesu. Szczur Arni, wróbel Zenek i żaba Krystian postanawiają zbudować motocykl. Po co? Aby wziąć udział w wyścigu motocyklowym z miejscowym „czarnym charakterem”. Po co ukrywać przed dziećmi fakt, że motocykl służy w zasadzie do ścigania się i lansu 😉 Taktycznie przemilczana jest sprawa, czy ten wyścig jest aby legalny.

Historia wydaje się banalna, jednak wcale taka nie jest i kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji jednak będzie.

Ponieważ motocykl ten powstaje w jedyny słuszny sposób, to znaczy przez złożenie go ze złomu, więc czeka nas droga przez remont. Na wykresach i ilustracjach wytłumaczone zostaną zawiłości konstrukcji poszczególnych podzespołów motocykla, zgodnie z dewizą „bawiąc – uczyć”. Czytelnik po kolei zmierzy się z konstrukcją ramy, zawieszenia, hamulców, silnika, sprzęgła, skrzyni biegów i gaźnika. Nie zapomniano także o instalacji elektrycznej.

DSC_4433

To co zasługuje na najwyższe pochwały to szata graficzna i wspaniałe rysunki. Książka, mimo iż nowa, wygląda tak, jakby była używana w garażu. Udawane „ubrudzone strony”, odciski palców ze smarem, plamy od oleju w rozdziale poświęconym silnikowi i chlapnięcia farbą w części dotyczącej lakierowania i wykańczania powierzchni dodają niesamowitego klimatu.

Oczywiście motocykl, który budują gryzonie, ptaki i płazy to Jawa 🙂 Czesi to jednak potrafią.

DSC_4442

Martin Sodomka, Jak zbudować motocykl, Wydawnictwo Pruszyński i S-ka, Warszawa 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s