Malá Kývačka

DSC_8069

Motocykl napotkany na jeden z imprez. Jawa-ČZ 175 typ 356 z 1956, czyli pierwszego roku produkcji modelu, co potwierdzają zarówno tabliczka znamionowa jak i detale charakterystyczne dla wczesnych egzemplarzy tego pojazdu. W swojej ojczyźnie znany był jako „Malá Kývačka”, w odróżnieniu od większej Jawy 353, na którą mówiono po prostu „Kývačka”. Słowo „kývačka” tłumaczy się ponoć jako „kołyska”. Przezwisko to wzięło się od tylnego zawieszenia motocykla, które było wówczas nowością: tylny wahacz wleczony plus amortyzatory olejowe, początkowo bez regulacji, potem, już w trakcie produkcji, zmienione na regulowane.

DSC_8072

Amperomierz oraz stacyjka na zbiorniku to również cecha charakterystyczna dla egzemplarzy z pierwszych lat produkcji. W 1958 roku stacyjka przewędrowała na obudowę reflektora a amperomierz zastąpiła zwykła kontrolka ładowania. Pojawiła się też lampka kontrolna biegu jałowego.

DSC_8073

Wspaniały, klasyczny prędkościomierz z zakresami zalecanych prędkości dla każdego biegu. Wyskalowanie bardzo optymistyczne, bowiem rzeczywista prędkość maksymalna tego pojazdu wynosiła około 90 km/h. Ale ogólnie Czesi to bardzo wesoły naród.

DSC_8074

Linia która nie chce się zestarzeć. Maszyna ta została wyprodukowana w 1956 roku z przeznaczeniem na rynek zachodnioniemiecki. Jawy sprzedawano oficjalnie aż w 122 krajach świata.

DSC_8075

Tłumiki typu „rybie ogony” to kolejna cecha charakterystyczna dla wczesnych egzemplarzy tego motocykla. Mimo iż silnik był jednocylindrowy, to jednak rury wydechowe były dwie, co odróżniało Jawę 175 typ 356 od ČZ 175/450. Wydechy zmieniono później na „cygara”.

DSC_8076

Wspaniały stan zachowania, oryginalny z cudowną patyną.

DSC_8077

Jawę 175 typ 356 produkowano w latach 1956-60, jej następcą została wspomniana już ČZ 175/450.

DSC_8080

Śliczności 🙂

 

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s