Kwiaty z poligonu

DSCI1090

Lipcowy zlot pojazdów militarnych w Kraju Saary odbywał się w ciszy i bez rozgłosu. Wydawać by się mogło, że wiedzieli o nim tylko właściciele pojazdów wojskowych, informowani o miejscu i terminie najwyraźniej pocztą pantoflową. Konspiracja była prawie doskonała. Prawie.

O miejscu i terminie dowiedziałem się od „sąsiada z garażu obok”, którego kolega z pracy był jednym z organizatorów spotkania.

Takich informacji nie wolno lekceważyć. Należało to sprawdzić.

Wyzwaniem było już samo znalezienie miejsca zlotu. Jeszcze większym okazało się dotarcie na miejsce.

Zlot odbywał się w warunkach „pustynnych”. Rachityczna roślinność i rdzawy piasek o podejrzanej konsystencji mąki, produkujący przy każdym kroku niewiarygodne tumany kurzu tworzyły niesamowity, „afrykański”  klimat.

Obecne na zlocie militarne jednoślady to w zasadzie konstrukcje powojenne. Jakże odmienne od naszego, „wschodniego” wyobrażenia. Motocykl wojskowy kojarzy nam się jednoznacznie z ciężką maszyną z wózkiem bocznym, dodatkowo uzbrojonym w karabin maszynowy i obciążony kanistrami i zasobnikami…

Tymczasem w krajach zachodnich po wojnie odpowiedziano sobie na jedno zasadnicze i arcyważne pytanie – do czego będzie używany motocykl wojskowy? Na pewno nie do transportu żołnierzy i uzbrojenia, wobec nasycenia armii innym sprzętem zmechanizowanym. Więc do czego? Do rozpoznania, służby łącznikowej, zwiadu, regulacji ruchu itp.

Tym sposobem motocykl wojskowy przeszedł „kurację odchudzającą” aby na koniec stać się lekkim, małym dwutaktem, dużo praktyczniejszy w warunkach terenowych. I co bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze – tańszym i efektywniejszym w działaniu.

Wszystko wskazuje na to, że armie przeżywają renesans zainteresowania jednośladami, więc może to jeszcze nie koniec historii…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s