Kamienie na granicy

Zdjęcie0027

Dziś granica pomiędzy Niemcami a Francją istnieje tylko jako linia na mapie. Stare budynki graniczne stoją puste lub zmieniły całkowicie swoje przeznaczenie, zniknęły szlabany i kontrole…

Nie znaczy to, że zawsze tak było. Przypominają o tym chociażby nieliczne już umocnienia „Linii Zygfryda” po stronie niemieckiej oraz potężne schrony i bunkry słynnej „Linii Maginota” na terytorium francuskim.

Złe czasy poniekąd już minęły, jednak samo pojednanie jest procesem długofalowym, pracochłonnym i wymaga chęci z obu stron. Cienie przeszłości kładą się na wzajemnych stosunkach pomiędzy narodami do dziś.

Sama granica w tym miejscu przebiega przez rozległe pustkowia z porozrzucanymi gdzieniegdzie wioskami. Teren jest lekko pagórkowaty a dominującym elementem krajobrazu są pola i łąki.

I kamienie. Tak, kamienie.

Zdjęcie0027

W 1986 roku rzeźbiarz Paul Schneider zorganizował sympozjum rzeźbiarskie, na które zaprosił kolegów po fachu z Niemiec, Francji, Luksemburga i Szwajcarii.

Zdjęcie0023

Wykonane wówczas rzeźby zostały ustawione przy polnej drodze biegnącej wzdłuż granicy pomiędzy obydwoma krajami. Nieme kamienie jako symbol przyjaźni i wzajemnego zrozumienia, harmonijnie wkomponowane w otwartą przestrzeń.

DSC_4006 DSC_4012

Podobna inicjatywa pojawiła się po stronie francuskiej. Obecnie, po szóstym sympozjum galeria „w szczerym polu” liczy już sobie 30 rzeźb wykonanych przez 28 artystów z całego świata.

DSC_4016 DSC_4017

Od 2002 roku oba projekty zostały ze sobą połączone i poświęcone pamięci artysty Otto Freundlicha, pacyfisty i wizjonera, który chciał przez sztukę połączyć kraje i narody. Projektu tego nie udało mu się zrealizować. Zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku w 1943 roku.

Zdjęcie0030

Jak długo jeszcze „Kamienie na granicy” będą cieszyć nasze oczy – nie wiadomo. Ich niepowtarzalny charakter jest obecnie zagrożony przez plany budowy w tym miejscu farmy wiatrowej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s